صاحبکار :

اسامی شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی سال 96 ابلاغ شد 

thum-aa03b306967c8672bc3-4520 115294 رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: اطلاعات (2333) شرکت دانش‌بنیان به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: اطلاعات (2333) شرکت دانش‌بنیان که تا پایان سال 1396 در «کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» تایید شده بودند، به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد. 

متعاقبا از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، طی بخشنامه شماره 113/97/200 مورخ 13/08/97، اسامی (2333) شرکت دانش‌بنیان، به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش بنیان آنها به ادارات کل امور مالیاتی در سطح کشور ابلاغ شد و برای همه ممیزان مالیاتی لازم الاجرا است.
وی ادامه داد: اطلاعات شرکت‌ها که در اختیار ادارات کل مالیاتی سراسر کشور قرار گرفته، صرفا تا انتهای سال مالی 1396 معتبر بوده و برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی در سال‌های آتی، اطلاعات مورد نیاز بصورت سالیانه تکمیل و از سوی دبیرخانه کارگروه اعلام خواهد شد.

رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری، با اشاره به تغییرات سریع فناوری گفت: شاخص‌های شناسایی شرکت‌های دانش بنیان و نیز فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، هر ساله توسط کارگروه مورد بازنگری قرار می‌گیرد و در صورتی که پیچیدگی های فنی محصولی کاهش یافته و تولید آن محصول پس از چند سال بصورت عادی در بین شرکت‌ها رایج شده باشد، محصول از لیست مصادیق مورد تایید کارگروه خارج خواهد شد. لذا برخی از محصولاتی که در گذشته و بر مبنای فهرست‌های قبلی مصوب کارگروه، مورد تایید بوده و از معافیت ها نیز بهره مند بوده، اکنون بر اساس ارزیابی مجدد از شمول معافیت‌ها خارج شده اند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ادامه داد: همزمان با استفاده شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان از معافیت‌های مالیاتی موضوع ماده (3) قانون، امکان برخورداری آنها از سایر معافیت‌های مالیاتی مندرج در جدول شماره (6) اظهارنامه مالیاتی از جمله معافیتهای مالیاتی واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم و فناوری نیز فراهم است.

صاحبکار در رابطه با درآمد‌های مشمول معافیت مالیاتی گفت: معافیت مالیاتی به همه درآمدهای شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق نمی‌گیرد و صرفا درآمد ناشی از کالاها و خدمات دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی است، لذا مصادیق فعالیت‌های مربوط به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان بصورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد که خوشبختانه در بخش استعلام‌های سامانه اشخاص حقوقی سازمان امور مالیاتی قابل مشاهده و دسترس خواهد بود.
به گفته وی، با ابلاغ رییس محترم سازمان امور مالیاتی و به منظور بررسی دقیق‌تر، پرونده مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان به گروه‌های ویژه ارجاع می شود.

رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ادامه داد: تاکنون سازمان امور مالیاتی همکاری خوبی با معاونت علمی و فناوری رییس جمهور برای اجرای کامل معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است که لازم است از توجه رئیس محترم و سایر همکاران سازمان امور مالیاتی کشور بصورت ویژه تشکر شود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیانی که سوالی درباره فرآیند معافیت مالیاتی داشته باشند می‌توانند با شماره تلفن 83534 تماس بگیرند. همچنین ارائه مشاوره مالیاتی از طریق درخواست در سامانه bizservices.ir  برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم است.
اطلاعات تکمیلی و متن کامل بخشنامه مربوط به معافیت مالیاتی سال مالی 96 و سایر مقررات مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی سامانهwww.Daneshbonyan.ir  قرار دارد.

در اینجا می توانید فهرست شرکت‌ها و همچنین بخش نامه سازمان امور مالیاتی را مشاهده کنید.